Evelin Tamm on Mustvee vallas lasteaia õpetaja ja Valimisliidu liige. Meie vald 2035 Valimisliidu ridades soovib ta olla laste ja lastega perede eeskõneleja. Evelini jaoks on iga laps oluline ja väärtuslik ja ta seisab selle eest, et kõigil oleks võimalus heale haridusele ja võimaluse saada vajalikku tuge. Üleüldiselt peab ta võtmesõnaks kogukonna arengul ühiseid eesmärke ja tegevusi, mis on edasiviivaks jõuks.
Arutledes sotsiaalteemadel ütleb ta, et Mustvee valla inimesed töötavad hingega ja oma võimaluste piires. Väikses vallas on üsnagi keeruline kõiki sotsiaaltöö teenuseid tagada. Vajaduspõhise teenusena toob Evelin välja transpordisüsteemi loomise. Ta arvab, et tühjal bussil mööda külasid sõita ei ole mõistlik ega otstarbekas. Küll aga peavad inimesed liikuma saama siis, kui seda tõeliselt vaja on. Oluliseks peab ta ka sotsiaalkorterite korrastamist, mis vajavad eeskätt investeeringuid, et oleks koheselt võimalik abivajajatele eluruume pakkuda.
Tegeledes igapäevaselt lasteasutuses toob Evelin välja, et tuleks rohkem tähelepanu pöörata erivajadustega inimestele, eriti lastele. “Praegu peavad lapsevanemad ise palju otsima ja uurima, et leida oma lapsele vajalik tugi, see ei peaks nii keeruline olema. Olgu selleks juhtumikorraldaja, lastekaitsespetsialist või keegi teine – omavalitsusel on koostöös riigiga kindlasti võimalik protsesse kergendada,” arvab ta.
Evelin tõdeb, et kõike üks väike omavalitsus tõepoolest ei jaksa, aga abivajajatega suhelda, nõu anda ja oma piirkonna vajadusi teada – see kõik on tehtav. Kirjeldades sotsiaalteenuste vajakajäämisi rõhutab Evelin, et sotsiaalteenused on tundlik valdkond ja selleks, et inimest aidata, peab teda ja tema vajadusi tundma. Lisaks toob ta välja, et vajalik on konkreetne plaan ja läbi räägitud põhimõtted ning tegevused, kuidas neid ellu viia.
“Sotsiaaltöötajad tunnevad praegugi oma piirkondi ja inimesi, aga puudu on nutikatest lahendustest ja nn. “kastist välja mõtlemisest”. Selle asemel, et rääkida, miks ei saa, võiksime hoopis keskenduda lahenduste leidmisele,” arvab ta. Evelin ise on väga avatud uutele lahendustele ja arvab sealjuures, et tihti on lahenduseks suhtlemine, kogemuste vahetamine ja uuele avatud olemine. Olgu selleks sooja toidu kojuviimine, digilahenduste kasutamine, erivajadusega inimeste kodude kohendamine, sõidujagamine, erinevate teenusepakkujate vahendamine või mingi muu teema. “Igaühel meist on ju erinevad soovid ja ootused elule, olgu selleks kas või näiteks korstnapühkija või juuksuri leidmine – need on justkui väikesed asjad, isegi mitte sotsiaalteema, aga teinekord inimesele väga olulised,” toob ta välja inimlikud probleemid. Evelini seisukoht on siinkohal see, et infopuuduse taha ei tohiks tänapäeval küll miski jääda, vaid tuleb leida viisid, kuidas saab.
Evelin kiidab sotsiaalvaldkonna töötajaid ja kinnitab, et nad annavad kindlasti oma parima, kuid olenemata inimeste pingutustele ei tihka eakad abi paluda. Ta ütleb, et eakad toetuvad eeskätt oma pereliikmetele ja naabritele ja üleaedsete pärast muretsemine toimib naabrivalve osana. Evelin arvab, et omavalitsus saaks kindlasti rohkem toeks olla, kuna eakatel on tihtilugu probleemiks transport, arstiabi ja ravimite kättesaadavus, mis on praktilise elu probleemid. “Me ei tohi jääda ootama, kuni mure väga suureks muutub – igal inimesel peab olema teada, kellelt ja kuidas vajadusel abi saab. Kui kontaktid on varasemalt loodud (nt eakate kohtumisõhtutel, kodukülastustel), on teada, millistes tingimustes keegi elab, on julgustatud inimesi rohkem abi küsima, seega saab vajalikku abi ka hõlpsamini korraldada,”arvab ta.
Lisaks eelnimetatule peab ta oluliseks, et perearst oleks eakatele ligidal ja, et ligipääs apteeki ja kauplusesse oleksid olemas, samuti on tähtis vaimse tervise eest hoolitsemine, mida ei tohiks tahaplaanile jätta. “Olgu selleks siis päevakeskus, tegevused rahvamajades, ühised väljasõidud, üksi koduseinte vahele jääda ei tohiks keegi,“ ütleb ta. Siinkohal toob ta välja väga huvitava idee, kuidas erinevad huvigrupid kokku viia. “Kui koolilastel peetakse elementaarseks, et koolitöö tarvis on arvuti olemasolu vajalik, siis miks ei võiks me mõelda ka eakatele ja erivajadustega inimestele. Peaks ju olema võimalik leida vajalikud seadmed ja õpetada võiks koolilapsed oma IT õpingute raames. Tänapäeva kool vaatab järjest rohkem majast välja ja õppimine toimub ka kogukonnas, see oleks üks võimalus, mis vääriks kaalumist.”
Küsides tervishoiuteenuste kättesaadavuse kohta selgitab Evelin, et need on piirkonniti erinevad. Avinurmes tunnevad elanikud puudust perearstist, ning Kääpa ja Voore piirkonnas on murettekitav ravimite kättesaamine, mis naise sõnutsi ei puuduta ainult eakaid.
Evelin on väga erinevate e-lahenduste pooldaja ja arvab, et pakiautomaadid oleks üks võimalus olukorda parandada. Hetkel puuduvad pakiautomaadid paarikümne kilomeetri raadiuses ja suletud on postipunkt, mistõttu on keeruline e-apteegist vajaminev tellida. Inimestele, kes ise arvutikasutajad ei ole toob ta lahenduseks näiteks raamatukogu, kus saaks inimesi aidata.
Lisaks abi korraldamisele ja pakkumisele on võimalik vallaelanikel kaasa rääkida rahvakoosolekutel, kus aeg-ajalt korraldatakse erinevaid küsitlusi. Kuid siiski leiab Evelin, et sellest on vähe ja oluline oleks volikogu ja vallavalitsuse otsuseid rohkem selgitada ja põhjendada – kohtuda inimestega silmast silma ja kuulata erinevaid arvamusi. “Leian, et volikoguliikmetel on siin kandev roll, oma inimestega tuleb rääkida, ka vaielda ja arutleda. Meil on inimesi, kes oskavad ning tahavad nõu ja jõuga toeks olla, neile tuleb selleks võimalus anda. Juba käesolevatel valimistel kandideerijaid on nii arvukalt, järelikult on need inimesed olemas. Kaasav eelarve, mille me soovime algatada, on vaid üks võimalus,”räägib Evelin.
Mõeldes kaugemale tulevikule ja Valimisliidu pikale plaanile, küsisime Evelinilt, kuidas ta näeb Mustvee valda aastaks 2035. Ta kirjeldab Mustvee valda kui tuntud ja tunnustatud piirkoda, mida läbivad kergliiklusteed, heakorrastatud supluskohad, terviserajad ja mänguväljakud. Haridusasutuse töötajana näeb ta, et Mustvee valla lastele ja noortele on tagatud kaasaegsed õppimisvõimalused ja võimaldatud huviharidus. Et abivajajad on hoitud, tublid tunnustatud ja ettevõtlikud toetatud.
Evelin loodab, et aastaks 2035 oleksid Mustvee inimesed veel ühtehoidvamad ja võib öelda, et meie kogukonnad on ühes paadis!