Pikalt Mustvee vallas loksunud rahulolematus päädis võidupüha eel uue vallavanema ametisse nimetamisega. Indrek Kullamil on pikaajalist töökogemust erinevates kohalikes omavalitsustes. Avinurmes on ta olnud nii volikogu esimees kui vallavanem, Rapla vallas abivallavanem ning viimati Kehtna vallas vallavanem.

Olete Mustvee vallas ametis olnud ligi kuu aega. Kuidas läinud on?

„Hästi. Uus omavalitsus, kindlasti on rohkesti, mida võrrelda sellega, mida ma olen enne teinud ja kuidas asjad siin on. Selles mõttes on olnud huvitav aeg. Mis mind rõõmustab on see, et inimesed on optimistlikud, heatahtlikud, kõik suhtuvad positiivselt. Tõredust ei ole veel kohanud, et keegi oleks pahane või vihane, et mis sa siia ronisid.“

Märkisite võrdlemist. Milliseid kogemusi toote oma varasematest kogemustest üle Mustvee valda?

„Praegu olen jätkanud sama personaliga, sama vallavalitsusega, kes enne oli. Põhimõte on, et nende samade inimestega peab olema võimalik tööd teha. See, mida nad teinud on – ei ole ka midagi halba öelda. Hea praktikuna tahan, et kõigil, kes hommikul tööle tulevad, on rõõmus nägu, nad tahavad siia tulla ja nad tahavad seda tööd teha. Kui ma saan inimesed rõõmsa meelega tööle, siis hakkavad ilmselt varsti ka tulemused tulema.“

Millised on praegu suurimad väljakutsed, millega tuleb silmitsi seista?

„Millega me siin iga päev tegeleme, on kütteprobleemid. Ees ootab talv. Meil on küttesüsteemid paljuski vananenud, neid tuleb renoveerida, mõned tuleb asendada. Talvised küttehinnad tulevad päris kõrged. Need on asjad, mis peavad olema talviseks kütteperioodi alguseks valmis.

Teine, kus ma näen suuremat probleemi, on haridusküsimused. See on juba pikem teema, sest vallas ei ole kaua olnud haridusjuhti. Süsteemi ei ole, kuidas edasi minna. Mingid süsteemid kunagi loodi, aga need on kalevi alla pandud. Tuleb hakata vaatama midagi vanast ja uue süsteemiga edasi minema. Otsima, kust leida võimalused ja vahendid. Täna on päevakorras selle inimese otsimine, kes oleks pädev haridusteemadel kaasa rääkima või isegi eest vedama.“

Kas avalik konkurss on välja kuulutatud?

„Mul ei ole struktuuris praegu seda kohta. Täna püüan seda olukorda tugikeskuse abiga lahendada. Hetkel on planeeritud järgmine korraline volikogu istung alles augusti lõpus, siis saaks sinna struktuurimuudatusega minna. Aga võib-olla ei ole seda ka vaja, kui meil õnnestub tugikeskusega kokkuleppele saada ja nende kaudu hariduse juhtimise töö ära teha.“

Kui palju on Mustvee vallavalitsuses praegu vakantseid töökohti? On ametnikud teil kõik olemas?

„Valdavalt on olemas. 8. augustil peaks tulematööle uus sotsiaaltöö juht. Selle inimese saame omale Tallinnast, mis on suhteliselt harukordne. Arvan, et saame sotsiaalvaldkonna hästi vedama. Eelmine juht oli teatavasti pikalt haiguslehel ja seejärel lõpetas töösuhte, mistõttu on sotsiaalvaldkonnas pisut peataolekut ja teadmatust. Uuel inimesel on kindlasti uued mõtted, tundub positiivne ja tore inimene.“

Ametisse asudes ütlesite, et esmalt soovite taastada töörahu. Kuidas see on õnnestunud?

„Ilmselt on õnnestunud. Praegu on ka see hea aeg, et enamik inimesi on kodus ja saavad oma kodurahu nautida tööl olemata. Peaaegu pool koosseisust on puhkusel, juulikuu on selline aeg. Ma loodan küll, et töörahu on saavutatud. Oleme ka volikoguga teinud juulikuus vaherahu, et me ei tegele poliitikaga. Püüame tööd jätkata, et kõik pooleliolevad projektid saaks ellu viidud. Kuna personal jäi samaks, siis on hea, et ei teki ka siin auke. Töörahu osas ei ole küll kuulnud, et keegi oleks kuskil rahulolematu.“

Mis on peamised projektid, mis tuleb nüüd eelmise valitsemise tegemistest lõpetada?

„Siin on sellised tööd, mis on jäänud kuidagi ajale jalgu, näiteks Avinurme kergliiklustee. Seal on tellimustähtaeg juba kuus kuud üle läinud. Ma ei ütle, et see on vallavalitsuse viga, pigem on see töövõtja probleem, et ta ei ole suutnud meile objekti valmis ehitada selle tähtajaga, mis oli ette nähtud. Juuli lõpuks peaks see objekt valmis saama. Praegu oleme mitmed projektid sisse andnud, mis on otsustamise ootel.

Osa on ka otsustatud, nagu näiteks Kääpa kergliiklustee. Tuleb kiirelt riigihange ette valmistada, et see töö hankesse panna. Seal on küll aega, ehitusaeg saab olema järgmisel aastal, kevadel. Muudes asjades … Haridusteema on pikaldane. Kuna koolides on suvepuhkused, siis see teema ootab alles ees, et aru saada, mis koolides toimub ja kuhu suunas liigutakse. Praegu on igaüks omaette pusinud.“

Eelmisest võimust jäi maha ka paar kohtuasja. Kuidas nendega on läinud?

„Oleme püüdnud kohtuasju üle vaadata ja mõned asjad on liikunud edasi. Mis puudutab Kalevipoja koja teemat, siis me oleme otsustanud, et võtame selle kohtuasja tagasi ja püüame kokkuleppele saada. Endine nõukogu esimees on lahkunud. Kalevipoja koda vaatab, kuidas oma toimetamistega edasi minna. Me eeldaks, et mitte vallavalitsus ei anna siitpoolt käskusid sihtasutusele, pigem tuleks see kogukonna poolt ja meie siitpoolt aitaks kaasa, mitte ei püüaks neid rünnata ja tekitada ebamäärast olukorda. Täna hetkel on nii, et üks nõukogu liige on lahkunud ja nad küsisid natuke aega, et otsustada, mis edasi saab ja kuidas nad edasi lähevad oma nõukogu tööga.

Teine kohtuasi, mis meil on, see on jõudnud juba ringkonnakohtu lauale. See puudutab Avinurme lasteaia eskiisprojekti valikuid. Seal peame nüüd ära ootama ringkonnakohtu otsuse. Kohtuasjad, mis puudutavad sotsiaaltööd, siis need on paratamatus ja käivad tööga sageli kaasas.“

Kui me räägime poliitilisest platvormist, siis Teie olete valimisliidu Meie Vald 2035 vallavanem. Millised on valimisliidu programmilised lubadused, millega kavatsete tegelema hakata?

„Ma ei saa täna öelda, et olen ainult valimisliidu vallavanem. Tegelikult toimus siin ikkagi mingil määral koalitsiooni lagunemine, mistõttu oli vallavanema umbusaldamine üldse võimalik. Arvan, et olen ka nende volikogu liikmete vallavanem, kes mind ametisse valisid. Täna on meil koalitsiooniläbirääkimised pidamata. Tõenäoliselt augustis hakatakse vaatama, kes kellega käib ja millised on kokkulangevused. Kui me vaatame valimisplatvorme, siis ega erinevusi seal väga ei ole. Kõik tahavad ju ühte ja sama asja, peaaegu, nüansidega. Pigem on mingites sisemistes probleemides takerdumised, kus on erinevad vaated, mis ei taha omavahel hästi kokku sobida. Mina praegu ei saa küll öelda, et olen ainult valimisliidu vallavanem. Pean arvestama ka nende inimestega, kes on Keskerakonnas või siis EKRE poolel.“

Millised on need põhimõtted, mida te oma töös järgite?

„Esiteks kindlasti see, et kõik peab olema korrektne, ka sisemiselt. Minu poolt on korruptsioonile nulltolerants, siin mööndusi teha ei saa. Ei tasu ka niisama tühja lahmida. Paljud asjad on emotsionaalsed, kui sa neid tõestada ei saa, siis ei ole mõtet niisama vahtu kloppida. Vallavanemal peab eelkõige empaatiat olema. Kõigi inimeste suhtes peab olema võrdne lähenemine, ükskõik, kes või kus ta on. Isegi kui ta on su oponent, siis tuleb temasse suhtuda austusega. Me ei kauple kohtadega ja häältega. Seda oleme siiani jälginud ja see on olnud valimisliidu üks põhimõtteid.

Nii kui me selle reha peale astume, nii me saame sealt ise kohe vastu nina. Need valikud, mis on eelnevalt tehtud, nendega ma tahaks leppida. Olen veendunud, et kõikide inimestega on võimalik koostööd teha niikaua, kui nad seda ise tahavad. Kui ühel hetkel tekib vastuolu, siis paratamatult keegi peab minema.“

Indrek Kullam
Sündinud 4. aprillil 1963 Tartus

Haridus

Tartu 8. keskkool, Kaarepere sovhoostehnikum (Luua metsanduskool) metsatehnik, Eesti Põllumajanduse Akadeemia metsandus

Töö

Saare metskond – abimetsaülem, eraettevõtja/talupidaja
Varjupaigataotlejate vastuvõtukeskuse juhataja
Avinurme vallavanem,
Rapla abivallavanem, Kehtna vallavanem

Hobid

Vanatehnika renoveerimine, mootorrattad, mäesuusatamine, laskesport
Kahe täiskasvanud poja isa

TAIMI LUTSAR