Tegelikult ka. Tulge mõistusele, inimesed. Mustvee vald ei vääri sellist karistust.
22.11.21 volikogu istungil vastas Terje Rudissaar Aivar Lainjärve arupärimisele: „Mulle visati ette, et ma palusin inimesel lahkuda töökoosolekult. Siis tegelikult, kui inimene, olgu ta või asutuse juht, on haiguslehel, siis tema töösuhe on peatunud. Ja seda enam ei ole tal õigust olla sellisel koosolekul kui asutuse juht. Peab tundma ikka natukene seadust…“
Vaata vallavanema vastust 22.11.21 volikogus
Lühidalt taustast: tegu oli Avinurme lasteaia arenguid puudutanud töökoosolekuga, kus osalesid lasteaia, hoolekogu, kogukonna ja vallavalitsuse esindajad. Koosoleku põhiteemaks oli lasteasutuse tulevik, pikemaajalised plaanid. Selle asemel, et tunnustada ja toetada haiguslehel viibivat juhti, kes asutuse tuleviku pärast mures, viskas vallavanem juhi koosolekult hoopis välja.
Kas vallavanem ei oska seaduseid lugeda või valetab teadlikult? Mõlemal juhul on asi väga halb. Töölepingu seaduses puudub mõiste “töölepingu peatumine” nagu ka mõiste „töösuhte peatumine“. Tõsi – maksukorralduse seaduse kohaselt (MKS § 25.2 lg 4) peab tööandja registreerima töötamise registris töötamise peatumise 10 tööpäeva jooksul alates töötamise peatumise päevast, aga seda juhul, kui töötaja viibib eemal lapsehoolduspuhkusel, isapuhkusel, aja- ja asendusteenistuses või poolte kokkuleppel antaval tasustamata puhkusel.
Antud juhul millegi sellisega tegemist polnud. Vallavanem ajas alusetult ja suisa ebaviisakalt Avinurme Lasteaia juhi koosolekult lihtsalt minema. Miks? Kui vallavanem saaks seadustest aru või usaldaks selles osas asjatundjaid, siis oleks võimalik kiiresti veenduda, et töölepingu seaduses on asjad kirjas hoopis teisiti kui talle tundub.
Töötajal on teatud juhtudel õigus keelduda töö tegemisest
Kõik ilmselt mõistavad, et töötaja õigus keelduda ja juhi soov keelata on erinevad asjad. Töötajal on puhkuse ja haiguslehe ajal õigus keelduda töö tegemisest/ tööülesannete täitmisest, kuid võib seda vajadusel või poolte kokkuleppel siiski teha.
Töölepingu seaduse paragrahv 19 sätestab töötaja õiguse keelduda töö tegemisest ja nimetab alused, millal töötaja seda õigust kasutada võib. Töö tegemisest keeldumise õiguse kasutamisel ei saa tööandja nõuda töötajalt töö tegemist ning töö tegemisest keeldumine ei saa sellisel juhul olla lepingu ülesütlemise aluseks. Viidatud paragrahv vabastab töötaja küll töö tegemisest, kuid teatud töösuhtest tulenevaid kohustusi kohaldatakse töötaja suhtes endiselt (nt saladuse hoidmise kohustus, konkurentsipiirangu kokkuleppe täitmine). Töötaja töö tegemisest keeldumise õiguse kasutamisele vastab tööandja õigus mitte maksta vastava perioodi eest töötasu.
See pole ainus probleemne juhtum
Täna on teada, et mitmed hallatavate asutuste juhid ja ametnikud kaaluvad lahkumist või on selle otsuse juba langetanud. Seda eelkõige vallavanema tekitatud ebaterve õhkkonna pärast.
Terje Rudissaar on ise korduvalt näidanud, et tal puuduvad valla juhtimiseks vajalikud teadmised, juhtimispädevused ja suhtlemisoskused. Kärkimine, survestamine, distsiplinaarmenetlustega ähvardamine, eneseimetlus ja autoritaarsus ei ole need oskused, mida juhilt oodatakse.