Eile toimus Mustvee vallavolikogu II koosseisu teine istung. Päevakorras olnud 18 punkti kätkesid endas nii komisjoni esimeeste ja aseesimeeste valimist kui ka kohe sellele järgnevat komisjonide koosseisude kinnitamist. Kinnitati nii vallavanema kui abivallavanema palganumber.
Muuhulgas valiti ka vallavanem, kes kohe valimisjärgselt esitas kaks eelnöu, seda siis vallavalitsuse koosseisu liikmete arvu kinnitamiseks ning seejärel ka liikmete nimekirja.
Esimene takistus tekkis juba päevakorda kinnitades, kui opositsiooni esindaja Jüri Morozov palus päevakorrast välja arvata punktid, mis puudutasid komisjonide koosseisu kinnitamist ning vallavalitsuse liikmete arvu ning koosseisu kinnitamist.
Tema sönul ei vasta esitatud eelnöud vormitehnilistele nöuetele ning hea tava kohaselt ei peaks toimuma nende hääletamine sellel istungil.
Revisjonikomisjonist tuli suu puhtaks pühkida
„Päevakorda on vöetud mitu eelnöud, mis ei vasta vormitehnilistele nöuetele, puuduvad komisjoniliikmete nimed, eelnöu esitaja ning ettekandja nimi samuti. Sel hetkel, kui päevakord välja saadeti, ei olnud veel komisjonide esimehi. Komisjoni kokku kutsumise öigus tekib neil alles pärast tänast istungit. Samamoodi tekib vallavanemal öigus ja kohustus vastavaid eelnöusid esitada sellest hetkest, kui vallavanem osutub valituks,“ andis ta ülevaate. Volikogu päevakord kinnitati häälteenamusega ning jätkus istung.
Lisaks kohaliku omavalitsuse korraldamise seadusele on ka terve hulk häid tavasid ja kirjutamata reegleid. Nii näitavad poliitpartnerid üles austust üksteise vastu ning see aitab kaasa töörahu kindlustamisele volikogus.
Muu hulgas näeb hea tava ette, et revisjonikomisjon jääb opositsiooni poolel tegutsejate hallata. Paraku aga tabas Mustvee vallavolikogus opositsioonipoolel istujaid üllatus, et revisjonikomisjoni juhtimisest tuleb neil loobuda. Revisjonikomisjoni tööd hakkab juhtima Ljudmilla Smirnova ning aseesimeheks sai Jüri Morozov. Revisjonikomisjoni koosseis hakkab olema neli ühe vastu oponentide kahjuks, mis sisuliselt tähendab seda, et kontrollitakse iseennast.
Proportsionaalne ebaköla töstatus ka teiste komisjonide koosseisude kinnitamisel, kus üheks peamiseks küsimuseks oli Mustvee valla pöhimäärusesse sissekirjutatu, mille järgi komisjoni koosseisu kujundamisel tuleb arvestada erakondade ja valimisliitude esindajate osakaalu volikogus.
Vallavanema valimisele eelnesid eelnöud, millega kinnitati nii vallavanema töötasu kui ka abivallavanema töötasu, milleks hakkab siis olema vastavalt 3500 ja 2500 eurot kuus. Abivallavanema töötasu hääletamisel töstatas Aivar Lainjärv küsimuse, mis puudutas abivallavanema töötasu. „Kes on see abivallavanem, kellele me siin praegu töötasu otsustame? Kui abivallavanem istub praegu siin, volikogu liikmete seas, siis osaleb ta iseendale töötasu määramise hääletamisel,“ märkis ta.
Volikogu liige hääletas endale palga
Olgu selgituseks märgitud, et kord näeb ette, et huvide konflikti tekkimise korral taandab volikogu liige end hääletamiselt. Sel hetkel ei olnud avalikult teada, kes on abivallavanem ja kas koht on poliitiline vöi täidetakse avaliku konkursi korras. Keegi end hääletamisest ei taandanud.
Etteruttavalt olgu öeldud, et alles hiljem, kui vallavanem esitles eelnöud, milles kinnitati vallavalitsuse liikmete koosseis, nähtus listist ka abivallavanema nimi — Zoja Koromnova. Seega ei saa öelda, et abivallavanem oleks valitud vöi avaliku konkursi kaudu ametisse volitatud. Kuna protseduuriliste eelnöude esitamisega kiirustati, ei ole eriti usutav, et volikogu liige endale palka hääletades ei teadnud, et ta jätkab edaspidi tööd abivallavanemana.
Volikogu peasündmuseks olema pidanud vallavanema valimine ja ametisse nimetamine toimus nagu muuseas, köigi sündmuste keskel. Vallavanemana seati üles kaks kandidaati, Terje Rudissaar koalitsiooni poolt ning Indrek Kullam, kes oleks oponentide hinnangul parim valik vallavanemana. Hääletus kujunes ootuspäraselt ja häälteenamusega valiti vallavanemaks Terje Rudissaar.
Pikemalt saab vastvalitud vallavanema mötetest lugeda reedesest Vooremaast.
TAIMI LUTSAR